Kick-off Forskningsplattform Taskforce Lakselus
- DatoOnsdag 21. januar, kl. 09:30-13:15
- StedNCE Aquatech Cluster, v/BDO - Kobbes gate 2, 6. etg
- Bindende påmeldingJa
- KontaktpersonCecilie Miljeteig, NTNU | cecilie.miljeteig@ntnu.no
- ArrangørNTNU
Taskforce Lakselus startet opp som et PhD-program i 2016 som et initiativ fra NTNU, havbruksnæringen i Midt-Norge og FHF. Dette har gjennom et tiår utviklet seg til å bli et aktivt miljø for lakselusforskning i Midt-Norge, med en økende portfolio av forskningsfinansierte prosjekter innen aktuelle problemstillinger rundt lakselus. Nå sikrer vi videreføring av dette forskningsmiljøet gjennom bidrag fra 16 ulike partnere i havbruksnæringen som finansierer Forskningsplattform Taskforce Lakselus.
Bidraget vil primært dekke drift av luselaboratoriet og danne grunnlag for videre høy forskningsaktivitet innen lakselus ved NTNU. Torsdag 21. januar 2026 markerer vi oppstarten på Forskningsplattform Taskforce Lakselus med en kick-off der vi presenterer de viktigste prosjektene og hovedfunnene så langt i Taskforce Lakselus, og informerer om planene videre.
For spørsmål, ta kontakt med Cecilie Miljeteig (cecilie.miljeteig@ntnu.no).
Finn påmelding her!
| Program – Kick-off Forskningsplattform Taskforce Lakselus | ||
| 09:30 | Kaffe og mingling | |
| 10:00 | Velkommen | Anna S. Båtnes, NTNU |
| Taskforce lakselus – historien | Yngvar Olsen, NTNU | |
| Spredning og utvikling av lakselus i fullskala lakseproduksjon | Kjell Inge Reitan, NTNU | |
| Genetiske studier av lakselus-utvikling og populasjonsstruktur | Prashanna Guragain, Skatteetaten | |
| Lakselus og skottelus under ferskvannsbehandling | Maria Gaasø, SalMar | |
| Lakselus under Hydrolicer-behandling | Preben R. Antonsen, MOWI | |
| Lakselus-forekomst før, under og etter ikke-medikamentelle behandlinger | Maria Guttu, Akvaplan-niva | |
| Effekt av ferskvannsbehandling på klekking og salinitetstoleranse hos lakselus | Anna Følstad Sæter, Egga Utvikling | |
| Sammenlikning av ikke-medikamentelle avlusingsmetoder – SAMLUS-prosjektet | Anna S. Båtnes, NTNU | |
| Molekylære metoder for undersøkelser av lakseluslarve-forekomst | Nathan Mertz, NTNU | |
| Metodikk for sporing av opphav for lakseluslarver – SporLus-prosjektet | Inger B. Standal, Sintef OCEAN | |
| 11:25 | Lunsj | |
| 12:00 | Hva har studentene gjort etter Taskforce lakselus? | Cecilie Miljeteig, NTNU |
| Lakselus, velferd og produksjonsdata fra utsett i nedsenkede og overflatemerder | Cecilia A. Høvik, Submerged | |
| Atferdsresponser hos lakseluslarver på lys, salinitet og trykk | Endre Antonsen, Blått Kompetansesenter | |
| Atferdsresponser hos lakseluslarver på lys og fiskelukt | Susanne Jensen, NTNU | |
| Taskforce lakselus sine prosjekter på nedsenket drift: DypLus, DypSmitte, DypDrift | Maja Hatlebakk, NTNU | |
| Tålegrenser for lakselus hos laks – HitLice-prosjektet | Hannah Lund Lindseth, NTNU | |
| Effekt av laser på lakselus – ContrLaser-prosjektet | Maria Sunnset og Oscar Johansen Fjellheim, NTNU | |
| Innlegg fra styret i Taskforce lakselus | Aoife Westgård, Emilsen Fisk | |
| Veien videre; prosjekter og forskningsplattform | NTNU | |
| 13:15 | Avslutning |