Taskforce lakselus-webinar
- Dato17. august, 09:30 - 12:00
- StedDigitalt
- Bindende påmeldingNei
- ArrangørTaskforce/NTNU og FHF

Taskforce lakselus arrangerer i samarbeid med FHF et webinar hvor de presenterer resultatene så langt.
Taskforce lakselus ble startet i 2016, og var finansiert av oppdrettsbedrifter, NTNU og FHF. Hovedfokus for prosjektet er «smittemekanismer for lakselus», og det forskes på mange tilnærminger til dette temaet. Seks PhD-stipendiater, to forskere, 25 masterstudenter og sju professorer har vært/er tilknyttet prosjektet, og nå videreutvikles prosjektet til å bli en forskningsplattform der kompetansen som er utviklet ved NTNU kan utnyttes videre. Et tett samarbeid med partnerbedriftene muliggjør forskning som er praktisk relevant og kan hjelpe oppdrettsnæringen i luseutfordringen.
I dette webinaret summeres de spennende resultatene fra forskningen.
Her kan du melde deg på webinaret.
Program
09:30 – 10:00: Taskforce lakselus’ historie og innhold – Yngvar Olsen og Anna S. Båtnes
-
- Lakselus på vill laksefisk
Et historisk perspektiv – laksefiskere i sjø sine beskrivelser av og erfaringer med lakselus – Anna S. Båtnes.
Lakselus på returnerende villaks – Yngvar Olsen.
Sjøørretbiologi – effekter av lus og andre miljømessige forhold på fiskens atferd – Bengt Finstad.
Parasitter i og på laksesmolt – Bengt Finstad.
- Lakselus på vill laksefisk
10:00 – 10:45: Smittemekanismer for lakselus innen og mellom oppdrettsanlegg
-
- Driftsstategier, utvikling og spredning av lakselus på kommersielle oppdrettsanlegg – Lone Jevne.
Registrering av atferd hos rensefisk på en kommersiell oppdrettslokalitet – Brynjar Forseth.
Smittemekanismer for lakselus i forbindelse med drift og operasjoner på oppdrettsanlegg – Maria Guttu.
Ikke-medikamentell kontroll av lus: sammenlikning av avlusingsmetoder (SAMLUS-prosjektet) – Anna S. Båtnes.
Spørsmål/diskusjon.
- Driftsstategier, utvikling og spredning av lakselus på kommersielle oppdrettsanlegg – Lone Jevne.
10:45 – 11:00: Pause
11:00 – 12:00: Grunnleggende biologi og genetikk
-
- Kvantifisering av nauplier og kopepoditter av lakselus og skottelus i planktonsamfunnet langs norskekysten – Nathan Mertz.
Lysresponser, lysfølsomhet og svømmeatferd hos lakseluskopepoditter – Cecilie Miljeteig.
Energiforbruk og svømmeatferd hos planktoniske stadier av lakse- og skottelus – Stine Østerhus.
Population analysis and structure and RNA interference to understand salmon lice biology and a review of the principles of controlling infestation in aquaculture facilities – Prashanna Guragain.
Spørsmål og diskusjon.
- Kvantifisering av nauplier og kopepoditter av lakselus og skottelus i planktonsamfunnet langs norskekysten – Nathan Mertz.
12:00: Avlutning