25/08/2025

Vinnerlaget imponerte med AquaLearn – en løsning for lokal verdiskaping

De vil skape utdanning der folk bor, gi unge og mennesker utenfor arbeidslivet en vei inn i havbruksnæringen – og hindre at bygda tømmes. Med AquaLearn tok studentgruppa seieren under Aqua Nor Student Camp.

Aqua Nor Student Camp er et samarbeid mellom Brohode Havbruk, Stiftelsen Nor-Fishing og NCE Aquatech Cluster. Under Aqua Nor-messen i Trondheim forrige uke deltok 24 NTNU-studenter fra ulike deler av verden.

Studentene fikk velge mellom fire caser, og hadde så to intense dager til å utvikle en løsning som de pitchet under Aqua Nor Student Day.

– For en uke det har vært! Jeg er utrolig stolt over deltagerne som har hatt et enormt engasjement og levert pitcher og løsninger på et skyhøyt nivå. Tusen takk til alle studenter, og ikke minst – takk til engasjerte og inspirerende mentorer og jurymedlemmer.

Det sier Helene S. Stavland, klyngens studentkontakt og ansvarlig for arrangementet.

 

AquaLearn imponerte og vant – gratulerer!

Ihram Hamzah, Maria Sunnset, Kalani Rathnayake, Johannes Aab og Gaute Øymo Mælen sto bak vinnerløsningen AquaLearn.

– Takk for en fantastisk opplevelse. Denne uken har vært lærerik, utfordrende og intens, men jeg er stolt over sluttproduktet. Fantastisk fine folk på gruppen og ellers i studentcampen, sier en svært fornøyd Gaute Øymo Mælen.

Flere reaksjoner fra vinnergruppa hører du her, i dette intervjuet gjort av Aqua Nor.

 

Veiledning og inspirasjon fra næringen

Innovative aktører fra havbruksnæringen stilte opp som mentorer:

• Trude Olafsen fra AKVA group
• Torje Dahl Amundsen fra Hoseth Technology
• Astrid Buran Holan og June Valla fra ScaleAQ
• Maria Gaasø og Mats Wærøe Langseth fra SalMar
• Gustav Brekke fra Cflow

 

Juryen gikk for lokal kraft og sosial verdi

– Vi lot oss imponere over fire gode pitcher, som alle kom med gode problembeskrivelser, innovative og bærekraftige løsninger på sin oppgavene, forteller Ingvill Dalseg, leder for hovedutvalg næring og industri i Trøndelag fylkeskommune.

Med seg i juryen hadde hun:

◦ Mia Eline Kaarstad, kunderådgiver i OptoScale
◦ Vigdis Harsvik, regiondirektør i Innovasjon Norge, Trøndelag
◦ Knut Tore Aurdal, leder for prosjekt i GCE Blue Maritime Cluster

– Det traff meg spesielt at de ville involvere NAV og inkludere mennesker som står utenfor arbeidslivet. Jeg synes det er utrolig verdifullt – ikke bare fordi det kan løse utfordringer i næringen, men fordi det gir mennesker en vei inn i arbeidslivet, tilhørighet og en følelse av verdi, sier Mia Eline Kaarstad fra OptoScale.

 

Jurygrunnelsen i sin helhet:

 «Presentasjonen var godt strukturert og ble fremført på en engasjerende og overbevisende måte.

Vi fikk inntrykk av at gruppa har god forståelse for både markedet og hva Norge som nasjon trenger, samtidig som de viser innsikt i sjølve næringa.

Gruppen beskriver et aktuelt samfunnsproblem, fraflytting fra distriktet, manglende arbeidskraft og ikke minst involvering av de som står utenfor arbeidslivet.

Prosjektet tar sikte på å sertifisere og løfte frem de som står utenfor, samtidig som det kan bygge broer mellom lokasjoner og generasjoner. Bærekrafts begrepet omhandler både en sosial- og økonomisk dimensjon som fremheves godt igjennom dette produkt.»